تفاهم‌نامه چهارجانبه با هدف احداث سامانه‌های خورشیدی مقیاس کوچک و پاک توسط خیرین و سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی در مدارس امضا شد.
 
تفاهم‌نامه چهارجانبه برای احداث سامانه‌های خورشیدی مقیاس کوچک و پاک توسط خیرین و سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی در مدارس کشور، بین سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌‌وری انرژی برق، سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش و جامعه خیرین مدرسه‌ساز به مدت 5 سال امضا و مبادله شد.
“محمود کمانی” معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌‌وری انرژی برق در این مراسم در خصوص امضای این تفاهم‌نامه بیان کرد: یکی از مشکلاتی که در کشور ما وجود داشت بی‌توجهی به مسئله آموزش در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر در مدارس بود که در حال حاضر امیدوار هستیم با امضای این تفاهم‌نامه شرایط بهتری برای نسل آینده فراهم شود.
“ناصر قفلی” رئیس جامعه خیرین مدرسه‌ساز درباره درآمد امکانات محدود مدارس دولتی توضیح داد: مدارس دولتی امکانات کمی دارند و اگر درآمد پایداری داشته باشند می‌توانند نیازهای خود را برطرف کنند.
“محمد مهدی کاظمی” معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در این مراسم اظهار کرد: نتیجه بهره‌وری در کنار فرهنگ سازی، درآمدزایی برای مدارس است که این موضوع می‌تواند به کیفیت تحصیل را بهبود ببخشد.
“حمیدرضا خان‌محمدی” معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در این مراسم گفت: مدرسه باید در همه ابعاد جلوه تربیتی باشد. خیرین مدرسه‌ساز نیز مایل هستند مدارسی بسازند که به لحاظ تربیتی و زیرساختی خودکفا باشد و بتواند خودش هزینه‌های خود را تأمین کند.
بر اساس این گزارش، از اهداف امضای این تفاهم‌نامه می‌توان به احداث نیروگاه‌ خورشیدی انشعابی با ظرفیت حداکثر 3 مگاوات در مدارس منتخب کشور توسط خیرین و سرمایه‌گذاران حقیقی و همچنین فرهنگسازی و ترویج انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق برای معلمان و دانش آموزان کشور اشاره کرد.
لازم به ذکر است، نیروگاه‌های طرح مذکور با هزینه سرمایه‌گذاری خیرین در مدارس احداث شده و پس از اتصال به شبکه برق کشور، درآمد حاصل از فروش برق آن‌ها به انتفاع همان مدارس خواهد‌ رسید.