• _ اصل اول صرفه جویی در مصرف برق : لامپ اضافه خاموش!

در رابطه با روشنایی‌های مورد استفاده در محیط خانه حساس باشید و لامپ‌های اضافه را خاموش کنید. خاموش کردن چراغ‌ها و لامپ‌های بلا استفاده می‌توانند نقش به سزایی در کاهش هزینه‌های شما داشته باشند.

  •   _ از چراغ‌های سنسوردار استفاده کنید.

اگر چه این نکته در بسیاری از خانه‌های امروزی رعایت می‌شود، اما باز هم یادآوری آن لازم به نظر می‌رسد. در محیط‌هایی که حضور موقت و کوتاه دارید (مثل راه پله، آسانسور و پاگردها) حتما از چراغ‌های سنسور دار و حساس به حرکت استفاده کنید.

هزینه راه‌اندازی این چراغ‌ها شاید در ابتدا کمی بالا بنظر برسد ولی در دراز مدت تاثیر مثبت این تغییر را مشاهده خواهید کرد.

  • _ وسایل برقی که استفاده نمی‌کنید را از برق بکشید.

ومپایرهای خانه‌تان را بشناسید. ومپایرها (خون آشام‌ها) به آن دسته از وسایل برقی گفته می‌شود که در هنگامی که خاموش هستند نیز برق مصرف می‌کنند. وسایلی مثل تلفن بیسیم، تلوزیون، کامپیوترهای رومیزی و کنسول‌های بازی جزو این دسته از لوازم هستند.

برای صرفه جویی در مصرف برق تنها کافیست که هر وقت از این وسایل استفاده نمی‌کنید آن‌ها را از برق بکشید تا کاملا خاموش شوند. برای این وسایل استفاده از سه‌راهی‌های برقی که دکمه قطع/وصل جریان دارند نیز مناسب است.

  • _ دیمر نصب کنید.

دیمر ابزاری است که به وسیله آن می‌توانید میزان شدت نور خروجی یک چراغ یا لامپ را کنترل کنید. نکته ضروری هنگام استفاده از دیمر این است که چراغ شما بایستی دیمرپذیر باشد.

  • _ چراغ و لامپ LED استفاده کنید.

چراغ و لامپ های LED در زمینه مصرف بهینه انرژی معروف هستند. روشنایی‌های ال‌ای‌دی برق کمی مصرف می‌کنند و عمر طولانی‌ای دارند، از این رو از همه نظر به صرفه هستند. اگر می‌خواهید همزمان از چراغ‌های ال ای دی و دیمر استفاده کنید حتما توجه داشته باشید که از فروشنده بخواهید تا چراغ ال ای دی دیمرپذیر به شما بدهد.

  • _ لباس‌هایتان را با آب سرد بشویید.

می‌توانید در هر بار استفاده از ماشین لباسشویی و با استفاده از پودر رختشویی مناسب دماهای پایین و شست‌وشوی لباس‌ها در آب سرد، تا حد زیادی در مصرف برق صرفه جویی کنید. همچنین استفاده نکردن از خشک کن و خشک کردن لباس‌ها با استفاده از بند، هم یکی از راه‌های کاهش مصرف برق و صرفه جویی در مصرف انرژی است.

  • _ کمتر سراغ یخچال بروید.

اگر به دنبال کاهش مصرف برق در زمستان هستید، بهتر است فقط در مواقعی که کار واجب دارید سراغ یخچال یا فریزر بروید. هر بار باز و بسته شدن درب یخچال باعث خارج شدن هوای سرد داخل آن و متعاقباً روشن شدن مجدد موتور آن می‌شود. با کمتر باز و بسته شدن درب یخچال، زمان فعالیت موتور یخچال و در نتیجه مصرف برق آن، کاهش می‌یابد. حتما توجه داشته باشید که یخچال و فریزرتان به خوبی عایق باشد.

  • _ برای تزیین خانه از چراغ‌های ال‌ای‌دی استفاده کنید.

اگر قصد نورپردازی و ایچاد روشنایی تزیینی دارید بهتر است از ریسه و چراغ های ال‌ای‌دی استفاده کنید. استفاده از کوولایتینگ (نور مخفی) در محیط خانه مورد پسند بسیاری از افراد است ولی بایستی توجه داشته باشید که استفاده از چراغ‌های رشته‌ای یا کم مصرف ممکن است هزینه‌های انرژی شما را بالا ببرد. پس اگر به دنبال صرفه جویی در مصرف برق در زمستان هستید، از لامپ و چراغ های ال‌ای‌دی برای منزل و یا فروشگاه‌تان استفاده کنید.

  • _ از لوازم خانگی کم‌مصرف استفاده کنید.

با گذشت تکنولوژی میزان مصرف انرژی محصولات روز به روز کاهش پیدا می‌کند. باید در نظر داشته باشید که تمامی لوازم خانگی برقی یک عمر مفید نیز دارند که پس از گذشتن از عمر مفیدشان دیگر آن کارایی قبلی را ندارند. بهتر است هر چند سال یک بار و به تدریج لوازم برقی منزل را تغییر داده و به‌روز کنید تا علاوه بر تازگی فضای منزل، در مصرف انرژی نیز صرفه جویی کرده باشید.

  • _ از طبیعت الهام بگیرید.

یکی از بهترین راه‌های کاهش مصرف انرژی الهام گرفتن از طبیعت است. سعی کنید از نور طبیعی خورشید بیشترین استفاده را ببرید و تا آن‌جا که لازم نشده است چراغی را روشن نکنید. در محیط خانه لباس زمستانی بپوشید تا احتیاجی به روشن کردن فن کوئل یا شوفاژ پیدا نکنید.

همه اعضای خانواده در یک زمان ناهار یا شام بخورند که انرژی کمتری برای شست‌وشو و پخت و پز مصرف شود. هر کار دیگری که خودتان فکر می‌کنید که برای صرفه جویی در مصرف برق فایده دارد را حتما بررسی کنید و اگر به نظر نتیجه بخش می‌آمد آن را عملی کنید.

این موارد مهم‌ترین نکات مربوط به صرفه جویی در مصرف برق در فصل زمستان به شمار می‌روند.