احداث ۱۵ هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر در شورای عالی انرژی تصویب شد. معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) از تصویب توسعه ۱۵ هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر در شورای عالی انرژی با حضور معاون اول رئیس جمهور و امضای رئیس جمهور خبر داد و گفت: با جلساتی که با هماهنگی وزارت نیرو، سازمان برنامه و شورای اقتصاد، پیوسته در حال برگزاری است، برای توسعه۳۰ هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر طی ۵ سال برنامه ریزی شده است.

محمود کمانی در نشست هم‌اندیشی شرکت‌های توزیع برق برای ساخت 550 هزار سامانه خورشیدی حمایتی در کشور خاطرنشان کرد: قرار است ساخت ۱۱۰ هزار نیروگاه های خورشیدی انشعابی برای خانواده‌های تحت پوشش نهادهای حمایتی تا پایان امسال به نتیجه برسد و در طی ۵ سال ۵۵۰ هزار سامانه خورشیدی حمایتی ایجاد شود.
وی ادامه داد: بر این اساس انتظار می‌رود که شرکت‌های توزیع در سراسر کشور حمایت کنند و تسهیل‌گر نصب سامانه‌های خورشیدی خانگی در خانه‌ها باشند.
کمانی بر لزوم اصلاح ساختارهای توزیع نیروی برق در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر، تاکید و عنوان کرد: با صحبت‌هایی که با وزیر نیرو شده است، قرار است ساختار بخش توزیع نیرو برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر ایجاد شود.
معاون وزیر نیرو با اشاره به حمایت مالی برای تامین منابع مالی ساخت سامانه خورشیدی حمایتی تصریح کرد: در صورتی که پرونده مالی ارجاعی به بانک‌ها در موضوع توسعه نیروگاه‌های خانگی حمایتی زیاد شود، برای آن در سطح ملی جلسه برگزار می‌شود تا مسائل بانکی حل شود.
رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) افزود: برای تامین منابع مالی ساخت نیروگاه های تجدیدپذیر، چند قانون خوب در برنامه هفتم توسعه و ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید دیده شده است.
وی با بیان اینکه کشور به این تصمیم رسیده است که انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور توسعه پیدا کند و برای این منظور عمده زیرساخت‌ها ایجاد شده است، عنوان کرد: در برنامه پنجم و ششم توسعه مصوبه‌ای برای توسعه تجدیدپذیر دیده شد، اما برنامه‌ای برای آن تا پیش از حضور مهندس محرابیان، وزیر نیرو، در وزارت نیرو تعریف نشده بود و تنها دستگاه‌های نظارتی پیگیر این موضوع بودند.
وی از عزم جدی دولت سیزدهم و وزارت نیرو برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور خبر داد و گفت؛ در سال‌های پیشین با عزم ملی فعالیت‌هایی در ساتبا برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر انجام شده بود، اما نه برنامه‌ای برای توسعه تجدیدپذیرها وجود داشت و نه ساز و کارهای اجرای کار و نه منابع مالی و قوانین برای پیشبرد کارها تعریف شده بود.
معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه توسعه ۱۵ هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر در جلسه شورای عالی انرژی با حضور معاون اول رئیس جمهور و امضای رئیس جمهور مصوب شده است، خاطرنشان کرد: در مجموع با جلساتی که با هماهنگی وزارت نیرو، سازمان برنامه و شورای اقتصاد، پیوسته در حال برگزاری است، برای ساخت ۳۰ هزار مگاوات نیروگاه انرژی تجدیدپذیر طی ۵ سال برنامه ریزی شده است.
کمانی درباره مدل‌های توسعه انرژی تجدیدپذیر اظهار کرد: با مدل خرید تصمینی برق نمی توانستیم تولید انرژی های تجدیدپذیر را توسعه دهیم، بنابراین‌مدل های مختلفی تعریف شد تا در قالب آن بخش صنعت، خانگی و خانواده‌های تحت پوشش و كم برخوردار بتوانند از آن بهره ببرند و در این زمینه کار بزرگی انجام شده است. علاوه بر آن، روش‌های جدید برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در حال پیگیری است تا خلا‌ءهای موجود، برطرف و تنوع بیشتری به مدل های موجود داده شود؛ در حال حاضر اما مصوبه‌های موجود را اجرا می کنیم.
وی با اشاره به مشکلات بخش اجرا و ساخت نیروگاه‌ها تصریح کرد: مسائل و مشکلاتی چون موضوعات مرتبط با استعلام‌های واگذاری زمین و اتصال به شبکه سراسری برق وجود دارد که اصلاح آیین‌نامه‌های آن با هماهنگی سازمان امور اراضی و سازمان محیط زیست در حال انجام است و در سطح ملی نیز با حضور معاون اول رئیس جمهور در کمیته ملی انرژی تجدیدپذیر، گره‌های کار، مطرح و حل می‌شود.
وی از ابلاغ دستور وزیر نیرو به شرکت‌های برق منطقه ای سراسر کشور برای اتصال تولیدات نیروگاه‌های خورشیدی مشمول طرح ساخت ۴۵۰۰ مگاوات انرژی خورشیدی توسط سرمایه‌گذاران داخلی خبر داد و اظهار کرد: قرار است با استقبالی که از سوی سرمایه‌گذارها صورت گرفته، ظرف مدت کوتاهی نیروگاه‌ها ساخته شوند.
وی ابزار امیدواری کرد با مدل‌های ترسیم شده برای توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر، ناترازی سوخت و برق در کشور در مدت کوتاهی حل شود.
پرنده مطلق، معاون فنی و مهندسی ساتبا نیز در این نشست گفت: برای رفع ناترازی‌های برق در کشور راهی جز توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر وجود ندارد.
وی افزود: مصرف برق در کشور در حال افزایش است، بنابراین توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر باید در مدت کوتاهی اتفاق بیفتد.
مطلق افزود: پروژه‌های مهمی در سطح توزیع برق کشور تعریف شده است که از جمله آن می توان به طرح ساخت ۵۵۰ هزار سامانه خورشیدی حمایتی ۵ کیلوواتی در مدت ۵ سال اشاره کرد. اجرای این طرح تاثیر زیادی بر زندگی خانواده‌های تحت پوشش نهادهای حمایتی خواهد داشت و باقی الصالحات مجریان این طرح خواهد شد.
وی با گلایه از اجرای کند ساخت سامانه‌های خورشیدی حمایتی در سطح کشور گفت: در موضوع ساخت سامانه خورشیدی حمایتی خوب عمل نکردیم و باید سهمیه ساخت این سامانه ها در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ به نتیجه برسد. قطعا در این راه مشکلاتی وجود دارد و شرکت‌های توزیع برق به عنوان یکی از عوامل اصلی در اجرای این طرح نباید به انتظار هماهنگی سایر بخش‌های ذیربط همچون کمیته امداد و ساتبا بنشینند و باید خود پای کار بیایند.
پرنده مطلق ابراز امیدواری کرد با اجرای این طرح، وضعیت اقتصادی ۵۵۰ هزار خانواده تحت پوشش نهادهای حمایتی بهتر شود.
وی خاطرنشان کرد: قرار است بیش از ۲۵۰۰ مگاوات از محل تولیدات نیروگاه های خورشیدی حمایتی حاصل شود.
محمدنژاد، مدیرکل دفتر پتانسیل سنجی و ارزیابی منابع انرژی‌های تجدیدپذیر نیز در این نشست خاطرنشان کرد: مدل ها، ضوابط و آیین نامه‌ها برای اجرا توسط شرکت‌های توزیع و مردم، تشریح و کلیات آن اعلام شد و قرار شد ابهامات و سوالات مربوط به ساخت ۵۵۰ هزار سامانه خورشیدی حمایتی در جلسات مجازی میان ساتبا و شرکت توزیع پاسخ داده شود.
وی اضافه کرد: در سفر به استان ها از نزدیک شاهد تلاش های شرکت‌های توزیع برق استان‌ها برای کمک به خانواده‌های تحت پوشش نهادهای حمایتی به منظور نصب سامانه های خورشیدی در خانه هایشان بودیم. شرکت‌های توزیع ایده‌هایی دارند که عملیاتی شدن آنها در تصمیم گیری های کلان برای تسهیل امور بسیار تاثیرگذارند.
این گزارش حاکی است، در راستای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و به منظور توسعه طرح حمایتی سامانه‌های مقیاس کوچک، طرح ساخت 550 هزار سامانه خورشیدی 5 کیلوواتی در طی پنج سال، سال گذشته با حضور معاون اول رئیس جمهور، مصوب و اجرای آن برای خانواده تحت پوشش نهادهای حمایتی در سراسر کشور آغاز شد. در این طرح سازمان‌های بهزیستی، کمیته امداد، بسیج سازندگی و معاونت روستایی مناطق محروم ریاست جمهوری با عاملیت سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق(ساتبا) و اجرای شرکت‌های توزیع برق در سراسر کشور مشارکت دارند، در این میان ساتبا و شرکت‌های توزیع برق نقش نظارتی نیز را برعهده دارند.